Máme pro vás otevřeno do 23.12. do 19:00, na svátky 24.-26.12. je zavřeno. 24.-26.12. optika zavřená.
3+
0
0

Astigmatismus

Datum: 30.4.2013

Oční vada astigmatismus

Nejen dalekozrakost nebo krátkozrakost potřebují korekci. Existují také další běžné oční vady, o kterých mnoho lidí zatím neslyšelo, ale jsou tu a mohou nám život ztrpčovat. Přitom je jejich korekce poměrně snadná. Postačí speciální dioptrické brýle nebo torické čočky. Mluvíme zde o astigmatismu.

Co je astigmatismus

Rohovka lidského oka je v normálním stavu rovnoměrně zakulacená. Paprsky světla přes ni procházejí a spojují se na sítnici v jednom bodu. A díky tomuto vidíme ostře.

Pokud je však rohovka nepravidelná (má mírně elipsovitý tvar), paprsky světla se protnou a spojí se do dvou ohnisek na sítnici. Právě to způsobuje neostré až dvojité vidění, které již svou korekci potřebuje - astigmatismus.

Příznaky astigmatismu

Tato zraková vada se často vyskytuje právě spolu s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Jde o nepravidelné zakřivení rohovky, které způsobuje, že se paprsky světla neslučují do jednoho ohniska na sítnici, ale do dvou či více. Kvůli tomu můžete pociťovat rozostřené vidění, jakoby pohled do zvlněného zrcadla.

Neostré vidění zaznamenáte jak při vidění do blízka, tak do dálky, a často ho doprovází bolest hlavy, bolest očí, šilhání nebo nadměrná únava očí. Proto je bohužel velmi snadné zaměnit astigmatismus s migrénou. Pokud se u vás projeví podobné potíže, určitě nejdříve zamiřte k očnímu specialistovi na kontrolu zraku.

rozmazané vidění při astigmatismu
 Při astigmatismu je vidění rozmazané, zdvojené nebo zvlněné

Jak astigmatismus vzniká

Astigmatismus se může projevit již v útlém dětství. Člověk se s ním zkrátka narodí, anebo ho mohou vyvolat různé oční záněty či úrazy. Astigmatismus si však přivodíte klidně i vlastním zaviněním, a to mechanickým poškozením rohovky, které má na svědomí například časté mnutí oka. Pozor by si tedy měli dát především alergikové.

Torické kontaktní čočky jako snadné řešení astigmatismu

Astigmatismus je již běžná zraková vada, kterou trpí asi 10% naší populace. Korekce kontaktními čočkami nebo brýlemi není tedy nijak neobvyklá.

Tyto speciální kontaktní čočky jsou konstruovány tak, aby nerovnosti rohovky vyrovnávaly. Kvůli nepravidelnému zakřivení rohovky musí být však čočka na oku správně orientována a z toho důvodu se u těchto čoček značí také cylindr a osa.

Torická kontaktní čočka (nebo také astigmatická kontaktní čočka) nesmí na oku rotovat, jinak by vidění bylo stále neostré. Z toho důvodu musí být stabilizována. K tomu slouží např. ztenčený horní okraj, asférická zadní plocha, prizmatický ballast, plynulý hladký přechod mezi optickou a stabilizační zónou apod. Každá firma má svůj patent, a proto se astigmatické kontaktní čočky liší nejen materiálem a zakřivením. Čočka se na oku stabilizuje sama mrkáním. Není ji tedy nutné nijak otáčet.

Astigmatismus je možné korigovat například pomocí čoček Biofinity Toric nebo TOTAL30 for Astigmatism.

Otestujte se na astigmatismus.
                        Zkuste jednoduchý test astigmatismu.

Test astigmatismu

Chcete-li se na astigmatismus otestovat, máme pro vás jednoduchý návod na malý test:

Sundejte si brýle nebo čočky a posaďte se 1 – 2 metry od tohoto obrázku. Obrazec sledujte nejprve jedním a pak druhým okem. Pokud některé čáry vidíte tmavěji, je zde vysoká pravděpodobnost, že astigmatismem trpíte. V tom případě navštivte svého optometristu nebo očního lékaře.

Astigmatismus se však nejspolehlivěji odhalí při pravidelné oční kontrole.

Autor: Petra Mašková