Máme pro vás otevřeno do 23.12. do 19:00, na svátky 24.-26.12. je zavřeno. 24.-26.12. optika zavřená.
3+
0
0

Jak na problémy s kontaktními čočkami?

Datum: 2.11.2012

Zarudnutí očí z kontaktních čoček

Určitě už jste při nošení kontaktních čoček narazili na pojem „propustnost kyslíku“ - pokud ji mají čočky dostatečnou, slibuje se u nich zdravé nošení, bíle vypadající oči a další skvělé vlastnosti.

Oči ke svému správnému fungování potřebují dostatek kyslíku. A když jim ho čočka dost nepropustí, získávají kyslík jinak – drobnými žilkami s krví, které pak vidíme na hranici barevné části oka a bělma jako zčervenání oka, tzv. limbální zčervenání nebo již závažnější forma - vaskularizace. Jak tomu zabránit?

Tip 1: Noste silikon-hydrogelové čočky.

V materiálu těchto kontaktních čoček je zabudován i silikon, který dělá čočky propustnější pro plyny.

spaní v kontaktních čočkách
       Spát lze pouze v určitých čočkách.

Oči s nimi bez problému dýchají, a proto nečervenají a jsou bílé a hlavně zdravé. Hodnota propustnosti Dk/t se u silikon-hydrogelových čoček pohybuje od 90 do 175.

Tip 2: Spěte jen v čočkách schválených pro kontinuální nošení.

Při zavření víček se přísun kyslíku k oku sníží až o 2/3! Pokud tedy usnete s nasazenou čočkou, která má nízké Dk/t, oko se dusí. Pro bezpečný spánek v čočkách je obvykle třeba propustnost vyšší než 110. A právě tyto hodnoty můžou nabídnout kontaktní čočky určené pro přespání.


Alergie na čočky

Alergická reakce na kontaktní čočky (nebo také gigantopapilární konjunktivitida) je reakce oka na mechanické nebo toxické dráždění očních víček nečistotami usazenými na povrchu čoček. Alergie, projevující se jako svědění očí nebo nepohodlí v čočkách, je v tomto případě získaná – stejně jako např. alergie na prach při častém pobytu v zaprášeném prostředí. Jak se alergii na čočky vyhnout?

Tip 3: Nepřenášejte kontaktní čočky.

Snažte se nosit čočky jen tak dlouho, na jak dlouhou dobu nošení jsou určené – např. měsíční čočky vyhoďte po 30 dnech. A abyste nezapomněli, pomáhá jednoduché pravidlo:

Nasaďte si nový pár vždy první den v měsíci a poslední jej vyhoďte.

Materiál čoček totiž není pro delší nošení přizpůsoben. Na povrchu čoček se po určité době začínají tvořit proteinové usazeniny, které čočku znehodnotí.

Tip 4: Mněte čočky při jejich čištění roztokem.

problémy s kontaktníma čočkama
        Dbejte na maximální hygienu.

Jeden ze způsobů, jak se nečistot na povrchu čoček zbavit, je promnutí čočky prstem v dlani s trochou desinfekčního roztoku na čočky při každém ukládání čoček do pouzdra. A to i v případě, že je roztok označen jako „no rub“ – bez mnutí.

Oční zánět

Jakémukoliv zánětu oka zabráníte jednoduše tím, že oko nedostanete do kontaktu s mikroorganismy, které se vyskytují ve špinavém roztoku nebo na starých (přenášených) čočkách.

Tip 5: Vylijte roztok v pouzdře po každém použití.

Co se děje při uložení čoček do pouzdra s roztokem? Velká část nečistot z povrchu čoček zůstane díky chemickým procesům v roztoku. Chemické schopnosti roztoku se ale v prostředí pouzdra časem snižují, proto opakované použití roztoku není bezpečné. Pokud obsah pouzdra vždy vylijete a použijete čerstvou dávku roztoku, nemůže se stát, že si mikroorganismy způsobující zánět zanesete do očí.


Zajímají Vás detaily možných komplikací? Přečtěte si náš článek o závažnějších problémech s čočkami.

Autor: Radka Poustková