Máme pro vás otevřeno do 23.12. do 19:00, na svátky 24.-26.12. je zavřeno. 24.-26.12. optika zavřená.
3+
0
0

Jak vybrat zakřivení kontaktních čoček?

Datum: 12.8.2013

jak zjistíte zakřivení čočky
Zakřivení očí zjistíte jen při vyšetření zraku, zakřivení čoček je ale vždy třeba zkusit prakticky.

Hodnota zakřivení kontaktních čoček je po dioptrii druhým nejdůležitějším údajem pro pohodlné nošení čoček. Určuje, jak moc je čočka „zahnutá“. Se správným zakřivením je nošení čoček příjemné a bezpečné.

Jak zjistit zakřivení kontaktních čoček

Zakřivení kontaktní čočky najdete na krabičce nebo blistru čoček pod zkratkou BC z anglického „base curve“, volně přeloženo jako „základní zakřivení“.

Změřit zakřivení čoček nebo vaší rohovky bez očního vyšetření bohužel není možné. Pro určení zakřivení rohovky oka existuje přístroj zvaný autorefraktometr, který po změření zprůměruje hodnoty z více částí oka. To ale ještě není vše – pak na řadu přijde optometrista, který podle finálního čísla nabídne vhodný druh čočky. V rámci vyšetření ke změně čoček pak mikroskopicky přímo na vaší rohovce ověří, že vše sedí, jak má. I když se totiž bude shodovat číslo z přístroje se zakřivením vybrané čočky, na oku může být vše jinak.

Chci si nechat změřit zakřivení rohovky

Jaký je rozdíl v zakřivení kontaktních čoček

Zakřivení má obvykle hodnoty od 8.3 do 9.0. Toto číslo najdete u několika druhů čoček stejné, a přesto se reálně může lišit kvůli dalším parametrům, které zakřivení ovlivňují (materiál, průměr, konstrukce…). Pokud vám sedí jedno zakřivení 8.7, nemusí vám vyhovovat ve stejné hodnotě u jiných čoček. A naopak vám může sedět 8.3, ale také zakřivení 8.4 u jiných čoček.

Zakřivení u kontaktní čočky by se mělo co nejvíce blížit zakřivení vaší oční rohovky. Ale dnešní moderní materiály čoček jsou velmi přizpůsobivé, proto se některé druhy vyrábí jen v jednom zakřivení. To vyhovuje širokému spektru nositelů s různým zakřivením rohovky (např. čočky Biofinity v zakřivení 8.6).

špatné zakřivení čoček
    Špatné zakřivení čoček vás může pozlobit.

Co způsobí špatné zakřivení čoček

Se špatným zakřivením můžete zažít mnoho nepříjemností. Kontrola optometristy problémy vyloučí.

Pohyb čočky: U strmějšího zakřivení se čočka málo hýbe a neobměňuje se pod ní slzný film. To může být základem pro záněty očí.

Usazení čočky na středu: Ověří se centrální usazení čočky – když se při pohybu oka čočka neposune s okem, okrajem může dráždit rohovku.

Ostrost vidění: Přes čočku se správným zakřivením při kontrole čtení písmen vidíte ostře. Pod čočkou se strmějším zakřivením, než máte mít, se mohou hromadit slzy, které zkreslují ostrost vidění.

Kontaktní čočka se správným zakřivením vám perfektně sedí. Volnější čočku můžete vymrknout, těsnější čočka z oka vypadává a jde hůře nasadit. Proto je vyšetření ke kontaktním čočkám velmi důležité.

Autor: Radka Poustková