Máme pro vás otevřeno do 23.12. do 19:00, na svátky 24.-26.12. je zavřeno. 24.-26.12. optika zavřená.
3+
0
0

S kontaktními čočkami do vody

Datum: 14.10.2013

voda na kontaktní čočky
      Vodou neomývejte ani na pouzdro.

Nepusťte vodu ke kontaktním čočkám

Jak je to s vodou a kontaktními čočkami? Většina optometristů a očních lékařů se shoduje, že koupání a sprchování s kontaktními čočkami není ideální. Koupání je možné, ale musíte zabránit styku vody s čočkami.

Sprchování s kontaktními čočkami

Nejlepší je nenosit kontaktní čočky do sprchy vůbec. Pokud si je necháte, může se po sprše nebo koupeli stát, že se vlivem vlhkosti kontaktní čočka přisaje k oku a nejde z oka vytáhnout tak lehce, jak jste zvyklí. Dobré je 20 minut počkat a pak zkusit vyndání znovu.

Plavání v kontaktních čočkách

Pozor na rybníky nebo jiné stojaté vody, kde se obecně vyskytuje více bakterií, proto se v podobných vodách nedoporučuje s čočkami potápět bez plaveckých brýlí. V moři jsou problematické sůl a jemný písek – určitě si dokážete představit, jakou pohromu by v očích s čočkami způsobil. Při použití čoček v bazénu je zas komplikací obsah chloru, který může zkrátit životnost čoček. Jak se tedy v čočkách bezpečně koupat?

5 tipů od optometristky

„Ideální by bylo se s čočkami nekoupat vůbec. Někdy je to ale problematické, například při nošení kontinuálních čoček, říká Mgr. Jana Tomečková. Americká asociace optometristů dokonce doporučuje vyndání čoček z očí před plaváním nebo návštěvou vířivky.

Naše optometristka Jana sepsala pár tipů pro bezpečné koupání v čočkách:

Tip 1: Na plavání v bazénu nebo v moři si raději pořiďte jednorázové jednodenní čočky, které hned po koupání vyhodíte.

Tip 2: S kontinuálními čočkami po koupání nespěte a přes noc je důkladně očistěte.

Tip 3: V moři si dejte pozor na vyplavení čoček z očí. Zkuste raději plavecké brýle nebo šnorchl.

Tip 4: Čočky 14 denní nebo měsíční vždy po koupání uložte do peroxidového roztoku, který díky peroxidu nejlépe zničí všechny oku nebezpečné bakterie.

Tip 5: Doporučuji se v čočkách nesprchovat. Pokud je ale ve sprše máte, dbejte na to, aby se vám voda nebo šampon nedostali do očí.

Proč je kontakt užitkové vody s očima špatný?

sprchování v čočkách
      Nenechte vodu vtéct do očí.

Voda z kohoutku může obsahovat mikroorganismy, které našemu tělu nijak nevadí, ale očím škodit můžou. Asi namítnete, že do očí se voda dostane i bez čoček. Jenže např. všeobecně známá Akantaméba je nebezpečná proto, že se drží právě na kontaktních čočkách a má díky tomu delší čas na oko zaútočit.

Proč je užitková voda špatná pro kontaktní čočky?

Kohoutková voda obsahuje chlór, minerály a kovové částice, které mohou čočky poškodit.1 Obyčejná voda nemá desinfekční látky, které ničí mikroorganismy „nachytané“ na čočkách za celý den. Voda také neobsahuje lubrikační složky – čočka po kontaktu s obyčejnou vodou v oku dře a je nepříjemná. Voda může dokonce změnit tvar kontaktních čoček.

Zdroje:
1. Cibavision.cz, Péče o kontaktní čočky [online] [ cit. 2013-10-14] Dostupné na http://cibavision.cz/

Autor: Radka Poustková