Máme pro vás otevřeno do 23.12. do 19:00, na svátky 24.-26.12. je zavřeno. 24.-26.12. optika zavřená.
3+
0
0

Spaní v kontaktních čočkách je bezpečné

Datum: 13.9.2013

   Spát je možné jen v některých čočkách.

Spánek v kontaktních čočkách je bezpečný, ale pozor - jen v některých typech čoček a při dodržování konkrétních pravidel.

Nikdy nespěte v čočkách, které k tomu nejsou určené! Kontaktní čočky musí splňovat určité standardy. Důležitou roli hraje propustnost pro kyslík skrz materiál čoček, protože se při spánku kvůli zavřenému víčku přísun kyslíku k oku snižuje.

Přespání v čočkách není pro každého, citlivější jedinci mohou nepřetržité nošení špatně snášet. Rizikovým faktorem, který nepřeje spánku v čočkách, může být častý pobyt v zakouřeném či prašném prostředí nebo plavání s čočkami. Vždy se proto přesně řiďte instrukcemi očního specialisty.

Kontaktní čočky určené pro spaní

Prvním druhem čoček, které si můžete večer zapomenout vyndat z očí, jsou kontaktní čočky kontinuální, které určitě znáte také pod názvem „čočky na den a noc“. Lze je nosit až 30 dnů bez vyndání z očí, ale většina odborníků to i tak nedoporučuje: „ Čím častěji se čočka mění nebo desinfikuje, tím je pro oko bezpečnější. Doporučuji tedy alespoň 1x za týden kontinuální čočky z oka vyndat a očistit je, nechat oči přes noc odpočinout.“, říká naše optometristka Jana. Do tohoto druhu se řadí čočky značky PureVision, měsíční Biofinity nebo Air Optix Night & Day Aqua.

Dalším druhem jsou kontaktní čočky pro prodloužené nošení. Je možné je v kuse nosit jen omezený čas a doba jejich použitelnosti se tím zkrátí. Např. čočky Acuvue Oasys jsou na 14 dní nošení. Pokud si je ale na jednu noc nesundáte z očí, zkracuje se možná doba nošení na 13 dní.

kontrola očí
       Sledujte kondici svých očí.

Co dodržovat při spaní s čočkami

Chcete nosit čočky kontinuálně nebo v nich sem tam přespat? Měli byste o to více dodržovat hygienu a pravidla nošení čoček.

1. Choďte na pravidelné kontroly
Kontinuální nošení je rizikovější, proto byste měli být „pod kontrolou“. To znamená chodit na preventivní vyšetření očí 1x za půl roku, aby se případné potíže odhalily včas.

2. Nepřenášejte čočky
Čočky noste přesně tak dlouho, jak je určeno. Do kontaktních čoček se časem usazují depozita, která mohou oči dráždit, zhoršovat kvalitu vidění nebo dokonce způsobit zánět.

3. Pozorujte své oči
Vaše oči by se měly cítit dobře, vypadat dobře a vy byste měli ostře vidět. Pokud tomu tak není, čočky vyndejte, zkontrolujte, že jsou nepoškozené, a při přetrvávajících potížích raději zajděte na kontrolu k lékaři.

Na závěr jen dodáme, že kontinuální nošení není podmínkou, je jen výhodou kontinuálních kontaktních čoček. Čočky schválené pro přespání tedy můžete z očí vyndat každý den. Doba nošení se tím ale neprodlouží.

Autor: Radka Poustková